دفاع نجفی در برابر شکایت پسر قالیباف / دیروز در دادگاه الیاس چه گذشت؟

وکیل نجفی گفت :«هنوز حکمی به ما ابلاغ نشده است، برای همین نمی‌توانیم اظهارنظر کنیم. نمی‌دانم متن حکم چیست، ولی اگر باز هم نجفی به اشد مجازات محکوم و این قتل، عمد در نظر گرفته شده باشد، به قطع، فرجام‌خواهی در دیوان‌عالی کشور را سرلوحه کارمان قرار خواهیم داد و همچنان به این حکم اعتراض خواهیم کرد، چراکه ما بر شبه عمد بودن این قتل اصرار داریم.»

شکایت دوباره از نجفی شهردار سابق تهران

شکایت الیاس قالیباف بار دیگر پای محمدعلی نجفی را به دادگاه باز کرد و این مرد باز هم روبه‌روی هیأت قضائی قرار گرفت. این درحالی است که گفته می‌شود او درباره قتل همسرش دوباره به اشد مجازات محکوم شده است. این مرد سیاست که چندین بار از زندان  به دادگاه منتقل شد و درباره قتل همسرش روبه‌روی هیأت قضایی قرار گرفت، این بار به اتهام افترا و گزارش خلاف واقع محاکمه شده است.

ماجرایی که با شکایت پسر قالیباف، شهردار پیشین تهران روی میز هیأت قضائی قرار گرفت. نجفی که بارها و بارها در تمام جلسات محاکمه‌اش اصرار بر شبه عمد بودن قتل میترا استاد داشت، دو بار به اتهام قتل عمد به مجازات محکوم شد، تا اینکه حکم او را دیوان‌عالی کشور نقض کرد و درنهایت او بار دیگر روبه‌روی سه قاضی جنایی قرار گرفت. متین راسخ، قاضی پرونده او بود که هفته پیش جلسه دادگاه هفت ساعته او را برگزار کرد. گفته می‌شود بعد از گذشت یک هفته حکم او صادر و این بار نیز به اشد مجازات محکوم شده است؛ حکمی که هنوز از سوی قوه قضائیه تأیید نشده است. گودرزی، وکیل نجفی در گفت‌وگویی با خبرنگار «شهروند» درباره این حکم گفت: «هنوز حکمی به ما ابلاغ نشده است، برای همین نمی‌توانیم اظهارنظر کنیم. نمی‌دانم متن حکم چیست، ولی اگر باز هم نجفی به اشد مجازات محکوم و این قتل، عمد در نظر گرفته شده باشد، به قطع فرجام‌خواهی در دیوان‌عالی کشور را سرلوحه کارمان قرار خواهیم داد و همچنان به این حکم اعتراض خواهیم کرد، چراکه ما بر شبه عمد بودن این قتل اصرار داریم.»

ماجرای شکایت الیاس قالیباف از محمدعلی نجفی

صدور این حکم در حالی است که نجفی صبح دیروز در شعبه ۱۰۵۹ مجتمع قضائی ویژه رسیدگی به جرایم کارکنان دولت محاکمه شد. در این پرونده، الیاس قالیباف و شرکت شمس‌الشموس از شهردار وقت منطقه ۲ رسول کشت‌پور، مدیر وقت حراست شهرداری منطقه ۲ و همچنین از نجفی به‌عنوان شهردار وقت تهران، تحت عنوان نشر اکاذیب و گزارش خلاف واقع شکایت کرده است و پرونده مزبور در دادسرای کارکنان دولت مطرح و رسیدگی شد.

ماجرا از این قرار بود که حراست منطقه ۲ شهرداری تهران در هفدهم بهمن‌ سال ۹۶ گزارشی در مورد تخلفات موسسه نوآوران آموزشی شمس‌الشموس متعلق به الیاس قالیباف مبنی بر تخلفات و جرایم تهیه و آن را به شهردار وقت منطقه ۲ یعنی رسول کشت‌پور اعلام می‌کند.

کشت‌پور هم در همان تاریخ گزارش حراست را به انضمام اسناد و مدارکی برای نجفی شهردار وقت تهران می‌فرستد. نجفی نیز گزارش حراست و شهرداری منطقه ۲ را در نامه‌ای خطاب به دادستان عمومی و انقلاب تهران ارسال می‌کند و می‌نویسد: «به پیوست، گزارش شهردار منطقه ۲ درباره احتمال وقوع جرایم و تضییع حقوق شهرداری تهران در ارتباط با موسسه شمس‌الشموس تقدیم می‌شود و خواهشمند است به موضوع رسیدگی و نتیجه را به شهرداری اعلام کنید.»پس از آن قالیباف از افراد یادشده تحت عنوان نشر اکاذیب، افترا و انتشار مطالب خلاف واقع شکایت کرد.

صدور حکم جدید و محاکمه دوباره نجفی

صبح دیروز نجفی در دادگاه از خود دفاع کرد. گودرزی در مورد این جلسه گفت: «اگر مسئولان اجرایی با وقوع جرایمی روبه‌رو شوند، وظیفه‌شان اعلام به مراجع قضائی است. این اعلام به مراجع قضائی را نمی‌توان جرم اعلام کرد. اگر مسئولان با وقوع جرمی مواجه شوند، باید مراتب را به مراجع قضائی اعلام کنند وگرنه خودشان مرتکب جرم شده‌اند، برای همین نمی‌توان موکل مرا مجرم اعلام کرد، چراکه او به وظیفه‌اش عمل کرده بود. اگر اعلام‌نمی‌کرد، تحت تعقیب قضائی قرار می‌گرفت. از این جهت از او دفاع کردم و خود موکلم نیز اعلام کرد که به وظیفه‌اش عمل کرده است. اما فعلا باید ببینیم که دادگاه چه تصمیمی اتخاذ خواهد کرد و منتظر نظر هیأت قضائی می‌مانیم.»