هنگامی که مردم به آلودگی هوا فکر می کنند ، عواملی چون دودهای ناشی از کارخانه ها ، اگزوزهای دودزا  و موارد اینچنین به ذهنشان می رسد. حقیقت این است که ، بسیاری از عادت های شخصی نیز  به تأثیرات منفی بر کیفیت هوا کمک می کنند.

 نحوه سفر ، غذا خوردن ، خنک کردن و نیرو بخشیدن به خانه ها … بر هوایی که برای  تنفس سالم نیاز داریم تأثیر می گذارد.

با شروع فصل سرد و افزایش آلودگی هوا ، تعطیلی پیاپی مدارس نیز از راه می رسد  و در ادامه طرح زوج و فرد از درب منازل شروع می شود. راهکارهایی که تنها دانش آموزان ب را خوشحال می کند و فکری موثری برای رسیدن به هوای پاک  پایدار در شهرهای  محسوب نمی شود .

اسماعیل کهرم – فعال محیط زیست و مشاور رئیس سازمان محیط زیست کشور در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا با بیان اینکه تجربه در تهران نشان داده که ۸۵ درصد از آلودگی های شهر مربوط به وسایل متحرک است و خودروها و موتورسیکلت ها را در بر می گیرد گفت :  ده درصد  دیگر آلودگی هوا ، مربوط به بارگذاری بیش از حد  است که به کارخانه ها و کارگاه های اطراف تهران بر می گردد . ۳۰ درصد از کل صنایع ایران در گرداگرد پایتخت قرار دارند. در این میان ، وسایل گرمایشی خانه ها ، تنها سهم ۵ درصدی از آلودگی هوای شهر را به خود اختصاص می دهند  بخصوص که  با توجه به  قیمت حامل های انرژی مثل نفت و گاز و برق گران است مردم به سمت صرفه جویی مصرف کشیده شده اند.

وی با تاکید بر اینکه آلایندگی سال آینده جواز گرفته است! ادامه داد: یعنی طبق قانون جلوگیری از آلودگی هوا ، ماشین هایی که با استاندارد یورو ۴ هستند قرار نبود که ساخته و فروخته بشوند ولی در همین هفته و درست در آلوده ترین روزهای سال ، کارخانه های خودروسازی آگهی دادند که خودروهای یورو ۴ را پیش فروش می کنند و یک عده سودجو هم به سرعت همه خودروها را خریداری کردند.

 کهرم با گفتن از  اینکه  سازمان محیط زیست به شرکت های خودروسازی که چنین اقدامی را انجام داده اند  قانون را تاکید کرده  و بیان داشته که نباید این خودروها فروخته شوند  ولی باز کارخانه های خودروسازی بی خیال به شرایط آلودگی هوا و سلامت مردم ، پیش فروش خود را انجام داده اند افزود : استاندارد ماشین ها باید حداقل یورو ۵ باشد ولی خودرو سازها با حمایت وزارت صنایع ، خودروهای یورو ۴ را پیش فروش کردند.

اسماعیل کهرم گفت : تهران جمعیت زیاد و واگن کم دارد . وقتی دولت اعلام می کند که از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید باید شرایط آن را نیز مهیا کند . واگن به اندازه نیاز تهران وجود ندارد در نتیجه این واگن های محدود به کنسرو انسان تبدیل شده اند. چرا چون واگن نخریدیم . چرا نخریدیم ، بخاطر اینکه پول مورد نیاز برای خرید واگن ها و تامین وسیله نقلیه برای مردم جایی خرج می شود که برای بهبود زندگی مردم ایران نیست.

این فعال محیط زیستی با گفتن از اینکه ،سازمان محیط زیست اعلام کرده است ،مسئولان فروش خودروهای یورو ۴ را به دادگاه می کشاند چنین گفت :  ولی  به  سازمان محیط زیست می گویم که هیچ کاری نمی توانید انجام دهید ، برای اینکه آنها یورو ۴ را فروختند و تمام . اضافه شدن این خودروهای غیر استاندارد و حرکت در شهر ، آلاینده گی بسیاری تا سال آینده تولید می کنند و فصل سرد سال دیگر ، میزان آلایندگی دو برابر خواهد بود. همانطور که گفته شد اصلی ترین دلیل آلودگی تهران برگرفته از  وضعیت وسایل نقلیه و نوع استفاده و سلامت آنها است . این روزها هر چه  سر سلامت انسان ها و محیط زیست از آلودگی هوا تهران آمده است و می آید از  عدم مدیریت درست و نقض قانونی است که دولت وضع کرده  ولی خودش از آن می گذرد و رعایت نمی کند. به طور مثال در آخرین اقدام ، دولت فروش خودروهای یورو ۴ را ممنوع کرد،خودش فروخت!