هر چیزی که مطابق عرف است

یکی از مرسوم‌‌ترین شکل‌‌های ازدواج در فرهنگ ما، ازدواج مردی با گروه سنی بیست تا سی سال، با دختری با گروه سنی مشابه خودش است. این نوع ازدواج البته دلیل بر موفق بودن آن نیست، اما به‌طور کلی توصیه می‌‌شود دختران به دلیل این‌که زودتر از پسران به بلوغ عاطفی و جسمی می‌‌رسند، در ازدواج کم سن‌‌تر از پسران باشند. کارشناسان مناسب‌‌ترین اختلاف سن بین جوانان را معمولا هفت تا هشت سال می‌‌دانند. یعنی ازدواجی که مرد حداکثر هشت سال از زوجه بزرگ‌تر باشد.

کلید حل معما ازدواج پسرها با زنان سن بالا

این‌که برخی از پسران ترجیح می‌‌دهند با زنی که از نظر سنی از آن‌‌ها بزرگ‌تر است و حتی پیش از این هم ازدواج کرده است، زندگی مشترک خودشان را آغاز کنند، علل متفاوتی دارد. برخی از پسران به دلیل از دست دادن مادر خود در دوران کودکی، با زنانی ازدواج می‌‌کنند که نقش مادری را برای آن‌‌ها بازی کند. همین از دست دادن والدین در سنین کودکی و نداشتن نقشی در زندگی، افراد را وادار می‌‌کند، در سنین بزرگ‌ سالی به فکر یافتن مادر یا پدر در ازدواج‌‌های خودشان باشند. فقدان شخصیت والد در تربیت فرزندان شاید در سنین پایین‌‌تر خودش را نمایان نکند، اما در سنین بالاتر می‌‌تواند منجر به چنین ازدواج‌‌ها و افتادن در دام‌‌ خطاهای ادراکی گوناگونی شود. جالب توجه است که صرفا سن بالای خانم‌‌ها ملاک برای این‌گونه ازدواج‌‌ها نیست، بلکه داشتن فرزند و داشتن خانواده از ازدواج پیشین، از مهم‌‌ترین معیارهای این نوع ازدواج هاست.

ناموفق‌‌ها و موفق‌‌ها ازدواج با زنان سن بالا

البته به‌طور قطعی نمی‌‌توانیم این‌گونه ازدواج‌‌ها را ناموفق بدانیم و ازدواج‌‌های به شکل مرسوم و معمول را موفق. چه‌بسا افرادی بودند که به همین شکل زندگی مشترک خودشان را تشکیل دادند و ازدواج با دوامی هم داشتند. اما نکته مهم و قابل تامل این است که پذیرفتن نقش مادری و پدری در ازدواج به‌مرور زمان، افراد را خسته می‌‌کند. ما ازدواج می‌‌کنیم تا در کنار یکدیگر باشیم و اتفاقا بتوانیم نقش همراه را برای طرف مقابل‌مان ایفا کنیم، نه این‌که پدر یا مادرش باشیم و دائما او را امرونهی کنیم و عقده‌‌های دوران کودکی‌اش را برایش باز کنیم.

ازدواجی بر پایه پول و ثروت زنان سن بالا

به‌طور صددرصدی، نمی‌‌توان تمام ازدواج‌‌های انجام شده پسران جوان با بانوان میان‌سال را در این رده قرار داد. گاهی اوقات افرادی هم هستند که به دلیل سیاست‌‌های غلط خانواده‌‌ها در برگزاری مراسم‌‌ عروسی، ترجیح می‌‌دهند با فردی ازدواج کنند که مکنت مالی بالایی دارد و می‌‌تواند پسر را از لحاظ مالی تامین کند. البته این نوع ازدواج هم تبعات جبران‌ناپذیری خواهد داشت، ازدواجی که بر پایه پول و ثروت آغاز شود؛ از راه پول و ثروت هم از بین خواهد رفت. روحیه تنوع‌طلب پسران می‌‌تواند در دوران میان‌سالی، آن‌‌ها را مجاب به ازدواج با دختری کم سن و سال کند، دختری که هم مکنت مالی دارد و هم جوان‌تر است.

فرزندان را دریابیم

از دیگر عوامل تخریب‌کننده این نوع ازدواج‌‌ها، وجود فرزندی است که از ازدواج قبلی خانم باقی مانده است. این فرزند می‌‌تواند سبب آسیب برای ازدواج کنونی فرد باشد، کودک که نمی‌‌تواند بپذیرد مادرش با پسری جوان ازدواج کرده است، قطعا در آینده دچار عقده‌‌های فروخورده زیادی می‌‌شود، زیرا فردی را به‌عنوان پدر خودش می‌‌بیند که هم سن و سال پدرش نیست و نمی‌‌تواند نقش والد را برای او بازی کند و اتفاقا بیشتر شبیه هم‌بازی دوران کودکی خودش است!

مرجان محمدیان / دکترای روان‌شناسی عمومی

درباره ازدواج‌‌های نامعقولی که پسران این روزها، آن را تجربه می‌‌کنند، می‌‌توان گفت دو عامل تاثیرگذار است. عامل اول می‌‌تواند فقدان یک مادر احساسی باشد که در کودکی، احساساتش را از فرزندش دریغ کرده است. عامل تاثیرگذار دیگر می‌‌تواند، فوت مادر در دوران کودکی باشد که تاثیر زیادی در آینده او دارد. این حس نداشتن والد و خلاء زیادی که از جانب مادر احساس می‌‌شود، جوان را مجاب می‌‌کند تا دست به ازدواج با فردی مسن‌‌تر از خودش بزند. افرادی که دست به این اقدام می‌‌زنند، معمولا افرادی هستند که در کودکی برای ابراز خشم‌شان، دست به اقدام‌های کوچک و بزرگی زده بودند.

این روند ازدواج با زنی مسن هم می‌‌تواند از جمله راه‌‌های نشان دادن خشم جوانان به طبیعتی باشد که کودک را از داشتن والد محروم کرده است. این اتفاق می‌‌تواند در اصل مانند یک ابزار دفاعی برای جوانان به حساب آید. افرادی که از چنین دستاویزی برای پیشبرد اهداف‌شان استفاده می‌‌کنند در اصل افرادی هستند که در خانواده به آن‌‌ها مجال حضور داده نمی‌‌شود و با این دستاویز می‌‌خواهند خودکم‌بینی خودشان را رفع کنند. راهکاری که توصیه می‌‌شود این است که والدین هنگام رویارویی با کودکان و نوجوانان آن را به کار گیرند، دادن اعتمادبه‌نفس به آن‌هاست. این اعتمادبه‌نفس کمک می‌کند تا افراد برای اثبات خویش دست به چنین اقدام‌هایی نزنند و خودشان باور کنند که خانواده آن‌ها را به‌عنوان یک شخص متفاوت پذیرفته است.